Властивості газобетонних блоків

Газоблок (блок з ніздрюватого бетону автоклавного тверднення) – популярний будівельний матеріал, який використовується у різних країнах світу. Він має низку властивостей, що дозволяють спростити процес спорудження об’єктів та водночас зробити будівлі якісними.

Серед ознак газоблоку – його достатньо висока міцність на стиснення. Один блок витримує навантаження до 2,5 тонн, тому з газобетону можна споруджувати несучі стіни до п’яти поверхів включно. Фактична міцність газоблоків, який виробляють українські підприємства, становить 2,0-3,5 МПа.

Ще однією характеристикою газобетону є теплоізоляційність. Так, стіна з газобетонних блоків тепліша за дерев’яну у 1,5 раза, а порівняно із цеглою – у середньому у 6 разів. Стіни з цього будматеріалу забезпечують надійний тепловий захист узимку. Водночас улітку будівля із газобетону не перегрівається.

Також газоблок вирізняється показником високої паропроникності, який майже наполовину більший, ніж у повнотілої керамічної цегли. Ця ознака дає можливість вивільняти надлишок водяної пари та вуглекислий газ назовні й, таким чином, формувати оптимальний мікроклімат у приміщенні.

Разом з цим, газобетон достатньо водонепроникний. Сорбційна вологість матеріалу у середньому становить 5-10% за масою. Через мінеральну основу вологий газоблок не схильний до гниття та корозії.

Окрім того, газобетон характеризується морозостійкістю – він чудово переносить процеси заморожування та розставання без пошкоджень. Морозостійкість газобетону, який виробляється провідними українськими виробниками, має показник до F100.

Газоблок також є звукоізоляційним матеріалом. Це забезпечується завдяки пористій структурі будматеріалу, яка здатна поглинати високочастотні звукові коливання. Газобетон у 3-5 разів має вищу звуконепроникність, ніж цегла.

Газоблок, порівняно зі звичайним бетоном, має меншу природну радіоактивність. Це зумовлено тим, що до його складу не входять гранітний щебінь та слюди, які мають підвищену природну радіоактивність через концентрацію торію та урану. Окрім того, газобетон за екологічними властивостями не поступається природним матеріалам.

Використовувати газоблок на будівництві – економно. За площею стандартний блок вміщує 16-18 цеглин у кладці. Це дозволяє заощадити на розчині для кладки та прискорити будівництво об’єкта. Разом з цим, газобетон має невелику питому вагу.

Ще однією характеристикою газоблока є зручність в обробці. Він легко піддається розпилюванню, свердлінню чи фрезеруванню. За цією властивістю газобетонний блок схожий на деревину. З газобетоном можна працювати навіть простими ручними інструментами та отримувати різноманітні розміри та форми.

Газоблок також характеризується пожежобезпечністю. Цей матеріал вважається негорючим та здатний утримувати пряме полум’я упродовж 3-7 годин. Згідно з Державними будівельними нормами України, він має найвищий ступінь пожежобезпечності.

До того ж газобетон біологічно стійкий будівельний матеріал. Він не піддається гниттю, вивітрюванню, корозії, дії хімічних речовин чи діяльності мікроорганізмів. Саме тому газовий блок підійде для будівництва у будь-яких кліматичних умовах.

Водночас газобетонний блок має декілька негативних для будівництва характеристик. Серед них – крихкість, тому транспортувати цей будматеріал потрібно з обережністю. Окрім того, водопоглинання газобетону перешкоджає проведенню оздоблювальних робіт. Тому для того, щоб уникнути труднощів під час ремонту, газоблоки обробляють ґрунтовками, що глибоко проникають у матеріал.

Серед негативних характеристик газоблоків є і складнощі із закріпленням масивних предметів. Під розрахункове навантаження на газобетонний блок підбирається відповідний тип і розмір кріплення.

Попри те, що газобетонні блоки мають і менш оптимальні для будівництва властивості, все ж цей матеріал дуже популярний у забудовників через низку очевидних переваг.